Lütfen bekleyin..

Olumlu İmaj Nasıl Oluşturulur?

İmaj yeni bir dil öğrenmek gibidir,hergün üzerinde çalışmak ve tekrar yapmak gerekir.Bu konuda ustalaşan kimse çalıştığı yere ve ortama göre kendine uygun imajı esnek bir şekilde oluşturabilir.

Olumlu Bir İmaj Oluşturma Teknikleri

  1. Olumlu imaj oluşturmanın ilk şartı kişinin kendisini tanımasıdır.Kendini tanıyan kişi kendine güvenir ve kendini sever.Özgüveni olmayan bir kimsenin doğru imaj sergilemesi çok zordur.
  2. İletişim kanalları arasında uyum sağlanmalıdır.Psikologlara göre,iletişim kanalları arasındaki uyumsuzluk ruh sağlığının bozukluğunun göstergesidir.Hiç güler yüzlü birine hakaret eden insan gördünüz mü?Ya da asık yüzle karşısındakini sevdiğini söyleyen insan....Gerçekten güler yüzlü insan sıcak ses tonuyla konuşur ve insanlara yumuşak bir şekilde dokunur.Asık yüzlü insan bunun tam tersini yapar.Olumlu imaj oluşturmak isteyen,iletişim becerilerini zenginleştirmeli,ses tonunu etkili kullanmalı ve topluluk önünde rahat konuşma yapabilmelidir.
  3. Beden dili doğru kullanılmalı.Kişi beden diliyle olumlu mesajlar verebilmeli.İlk karşılaştığımız insana nasıl göründüğümüz ve nasıl bir yüz ifadesine sahip olduğumuz ne ve nasıl söylediğimizden önemlidir.Bu sebeple imaj oluşturmada önce görsel mesajlara,sonra kulaktan gelen mesajlara ve daha sonra da ne söylediğimize dikkat etmeliyiz.
  4. İlk karşılaşmada selamlaşma esnasında el sıkışılır.El sıkışmada göz temasının sağlanması iletişimi güçlendirir ve insanları birbirine yaklaştırır.İnsanlarla her zaman canlı ve samimi bir şekilde tokalaşmak gerekir.
  5. Konuşma esnasında her insana özel ilgi ve dikkat göstermeliyiz.İlgi gösterme ve itibar etme,kimlik seviyesinde kabul etme olarak algılanır.Bir kişiyle konuşurken başka birşeyle meşgul olmak etrafa veya diğer insanlara bakmak doğru değildir.Ayrıca ciddi konularda şaka yapmak da yanlıştır.
  6. Canlı olmak ve dik durmak gerekir.Etkili ve özgüveni yüksek bir yürüyüş,sırtın ve başın dik tutulduğu ellerin rahat bir şekilde savrulduğu yürüyüş şeklidir.Şımarık,taşkın ve ciddiyetsiz olmak negatif bir imaj oluşturur.
  7. Kişi kurumundaki konumuna ve hedeflerine uygun giyinmeli.Her zaman bakımlı ve temiz görünmeli.Kendisini tamamlayan renklerde ve stilde giyinmeye dikkat etmeli.Kıyafetlerini vücut yapısına uygun olacak şekilde seçmeli. Elbise,el ve tırnak temizliğine dikkat etmeli.Siyah gözlük takmamalı.Koyu renk takım elbise ciddiyet ve düzenin, kısa paçalı pantolon ve boyasız ayakkabılar düzensizliğin göstergesidir.
  8. Bir grupla karışılaşıldığı zaman bazılarıyla kucaklaşıp bazılarına resmi bir tavır sergilemek olumsuz bir görüntü sergiler.Karşılaşılan her insan önemsenmeli ve kimse görmezlikten gelinmemelidir.İnsanlara ismiyle hitap etmek gerekir
  9. Olumlu imaj için empatik bağ kurmak şart.Ayrıca nezaket kuralları öğrenilmeli ve uygulanılmalı.Olumlu imaj oluşturmak isteyen kimse bu konuyl ilgili kaliteli kitaplar okumalı ve kendini sürekli geliştirmelidir.

Genel olarak içinde bulunduğumuz şartlardan hoşlanmıyorsak yapmamız gereken, o şartları ve durumları düşünmemektir.Hayal gücümüzü istemediğimiz şeylerden istediğimiz şeylere kaydırabiliriz.Mesela aynada kendi bedenine bakan ve formunu yitirmiş olduğundan nefret eden bir kimse şu şekilde düşünebilir:

"Aynadaki görüntümün yerine,görünmeyen niyet ettiğim halimi koyuyorum."Bu şekilde istediği imajı zihninde canlandırabilir ve özgüvenini yükseltebilir.

*Araştırılmayan,incelenmeyen ve üzerinde düşünlmeyen hayat yaşanmaya değmez*

*SOKRAT

Paylaş: