Yeşim Engindenizkarabulut - Webokul Eğitmeni

Yeşim Engindenizkarabulut

Sosyal Hizmet Teknikeri & Dönüşüm Koçu

Yeşim, Sosyal Hizmet Teknikeri-Dönüşüm Koçu-Eğitmen

İTÜ Turizm Bölümü’nü bitirdi. AÖF Sosyal Hizmet Bölümü’nü ikinci üniversite kapsamında okudu. 2011 yılına kadar turizm sektöründe satış, pazarlama yaptı, hava yolu seyahat planlama ve uçak bilet satış konusunda aldığı eğitimlerle uzmanlaştı.

2012 yılında kişisel gelişim eğitimlerine olan ilgisi onu koçluk mesleğine taşıdı. Halk Eğitim Merkezleri’nde başlayan boş zamanı verimli değerlendirme yolculuğunu, uluslararası onaylı kurumlardan sertifika alarak mesleğe çevirdi. Ülkesinde az veya yanlış tanınan koçluk mesleğini dünya standartlarında uygulamak ve anlatmak üzere mesleğin eğitimcilik ayağında da yer alması gerektiğini fark etti. Bu konuda eğitim ve seminerlere katıldı, katılmaya devam ediyor. Koçluk eğitimi yanında “Zihin Dilini Programlama” olarak da çevrilebilecek olan NLP - Neuro Linguistic Programming-  başlangıç ve uzmanlık eğitimlerini tamamladı.

“Anahtar sensin!” sloganıdır ve her türlü değişimin kişinin kendisinden başlayarak gerçekleşeceğine inanır. “Değişim için istek gereklidir.” der.

Çözüm odaklı ve bütüncül yaklaşımlarla yaptığı çalışmalarda insanı çevresi ile ele alır, uyguladığı tekniklerde “Bugün olandan farklı ne olursa istediğin olacak?” türünde, kişileri düşünmeye sevk edecek soruları kullanmayı sever ve kullanır. 

2018 yılında “Öğrenci Koçluğu” eğitimi alarak koçluğuna bir uzmanlık alanı ekledi. Halen öğrencilerle (15 yaş üzeri) bire bir koçluk görüşmeleri yapar ve okullarda seminerlere katılır.

Gönüllü projelerde yer almayı seçer, öğretimin belli bir zaman sonra biteceğini ancak eğitimin hayat boyu devam etmesi gerektiğini savunarak hem bir koç hem de yaşamda daima öğrencidir.