loader

Lütfen bekleyin..

Sosyal Medya Tasarımları İçin Photoshop Eğitimi

SOSYAL MEDYA İÇİN PHOTOSHOP EĞİTİMİ

Selam ve hoşgeldin. 

Sosyal medyanın hayatımızdaki ve özellikle de işimizdeki öneminin hepimiz farkındayız ve bu alanda kendimizi ya da ürünümüzü daha görünür kılmak istiyoruz. Bunun için de içeriğin tasarımı çok önem taşıyor. İnsanların 2sn içinde kaydırdığı sayfada fark oluşturmak ve o an sayfanıza yönlendirmek çok önemli. Hazır programlarla bunu yapmak başlarda mümkündü. Fakat şimdi birbirine benzeyen görseller ile dolu ortam. Photoshop ile yapabilecekleriniz ise sadece sizin hayal gücünüz ile sınırlı. Dersi sıfırdan yani en baştan anlattım. Adım adım ilerlerken öğrendiğiniz bu program sizin işinizde de ilerlemenizi sağlayacak. Photoshop öğrenmenin bir diğer avantajı da Adobenin diğer programlarını da kolaylıkla öğrenmenizi sağlar. Nasıl mı? Kullandıkça Photoshopun mantığını keşfedeceksiniz. Diğer programlar da bu mantığa çok yakındır. İngilizce öğrenen birinin İspanyolca'yı daha kolay öğrenmesi benzer bir dururm. Program dili İngilizce. Dilerseniz Türkçe program da kullanabilirsiniz. Menülerin araçların yeri aynıdır. Benim bunu tercih etmemdeki sebep Photoshop sürekli gelişen bir program. Yenilikleri takip etmek için yabancı bir siteye girdiğinizde dillerini bilmeseniz bile arayüzü ve araçları tanıdığınız için izlediğinizi uygulayabilme imkanı verir. Ders anlatımını sade bir dille yaptım. Lafı uzatmadan ne nereden yapılır gösterdim. Hepimizin bu hızlı çağda zamanımız kıymetli ve bu sebeple öz bir anlatım yapmaya çalıştım. Dilerim ders verimli olur. 

Dersi hazırlarken hiç photoshop bilmediğini ya da kendi kendine kurcalayarak biraz bildiğini düşünerek hazırladım. İçerik bilgisini aşağıya yazıyorum. Kolay gelsin.

-Photosop arayüzü tanıtımı: Çalışma alanı, araç çubuğu, paneller, menüler, kontrol paneli, sayfa bigisi, çalışma alanının rengini değiştirmek. 

-Yeni sayfa açmak: Web ortamı ve baskıya hazırlıkta açılan sayfaların özellikleri. Hazır bir dosyayı açmak.

-Tool Box / Araç çubuğu: Araç çubuğundaki araçların tamamının ne işe yaradığı ve kullanım yerleri.

-Move Tool / Taşıma aracı. Hazırladığım çalışma sayfasını dökümanlar bölümüne ekledim. Videoyu izlerken aynı zamanda birebir uygulamayı kendin de yapabilirsin. 

-Seçim Araçları: Hazırladığım çalışma sayfasını dökümanlar bölümüne ekledim. Videoyu izlerken aynı zamanda birebir uygulamayı kendin de yapabilirsin. 

-Copy and Paste/ Kopyala ve Yapıştır: Her programda kullanılan kopyala ve yapıştırma çalışması photoshopta seçimler ve layerler işin içine girdiği için biraz farklılık gösteriyor. Bu ders için de çalışma sayfası var. Videoyu takip ederken uygulamayı da birlikte kendin deneyebilirsin. 

-Image - Size - Resolution / Görüntü-Boyut-Çözünürlülük. Bu kavramlar sık sık karşınıza çıkacaktır. Konu anlatımını görsellerle destekledim. Görseller dökümanlara eklendi.

-Layers / Katmanlar : Photoshop deyince aklıma ilk gelen 'Layers' dir. Bu konu Photoshopun yapıtaşı gibidir. Layerleri kullanırken yapılan hatalar ile ilgili videom da yapım aşamasında. En kısa sürede onu da ekleyeceğim. Resim yaparken boyalerı kat kat sür düğümüz gibi Phptpshopta da katman katman çalışırız. Çok kolaydır. Sadece dikkat etmeniz gerekir. Çalışma sayfası bu konuda da var ve dökümanlar bölümünde ekli.

-İmage / Adjusment Menüsü: Oluşturduğunuz görseller bazen tam istediğimiz etkide olmaz. Böyle durumlarda Photoshopu mucizevi bulurum. Çünkü ufak dokunuşlarla görseliniz çok güzel bir fotoğrafa dönüşür. Bu menüyü sadece fotoğrafı güzelliştirmek için değil aynı zamanda sanatsal çalışmalar ve farklı etkiler yapmak için de kullanabilirsiniz. Siyah beyaz veya sepya tonlarda fotoğraflar yapabilirsiniz. Bence bu bölümü ve oradaki değerleri bol bol kurcalayın deneyin. Böylece kendi tarzınızı ortaya koyacak işler yapabilirsiniz. Ben çalışma sayfasını dökümanlara ekledim.

-Transform / Dönüştürücü: Photoshopta büyütme, küçültme, döndürme,eğrilik verme, perspektif oluşturma vs gibi uygulamaları öğreneceğiniz bir ders. Dökümanlar bölümündeki çalışma sayfasını kullanabilirsiniz. 

-Type Tool / Yazı Yazma Aracı:Photoshopun ilk yıllarından bugüne gelene kadar yazı konusunda kendini ne kadar geliştirdiğine şahit oldum. İlk yıllar yazı için mutlaka farklı bir vektörel program kullanıyorduk. Bazı çalışmalarda hala vektörel programların yazı netliğine ihtiyacımız olsa da sosyal medya paylaşımları için Photoshopun harika işler çıkardığını söyleyebilirim.

-Görseller Üzerine Yazı Yazmak: Sosyal medya paylaşımlarında en çok kullanılan şeylerden biri de görsel üzerine yazı yazmaktır. Bu dersi izleyip kendiniz de çalışma sayfası ile beraber uygularsanız ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

-Vertical Type Tool and Mask : Dikey yazı yazmak ve Yazı maskesini oluşturmak ile ilgi bir derstir.

-Pen Tool and Brush Tool / Kalem ve Fırça Araçları: Özellikle Brush Tool ile çalışmak çok zevklidir. Farklı brushlar ile tasarımlarınızı ön plana çıkaracak etkiler yapabilirsiniz. Bu videoda aynı zamanda internetten ücretsiz brush indirmeyi de gösterdim. Böylece farklı modellerde brushları ekleyip kullanabilirsiniz

-Büyüteç, Rules, Grids: Bu araçlar sizin çalışmalarınızı hızlandırır ve daha detaylı işler yapmanıza yol gösterir. Çalışma sayfası bu konu için de vardır.

-Crop and Perspective Crop: Sayfanın ölçüsünü kırpıp küçültebiliriz veya büyütebiliriz. Çalışma sayfası dökümanlar bölümünde.

-Eye Dropper and Color Sampler Tool: Damlalık aracı ile istediğiniz bölgenin rengini renk paletinize ekleyebilirsiniz. Sık ve kolay kullanılan bir araçtır. Çalışma sayfası dökümanlar bölümünde vardır.

-Eraser and Magic Eraser Tool / Silgi Aracı ve Sihirli Silgi Aracı: Silme işlemlerini çeşitli yoğunlukta yapabilieceğimiz bir araçtır. Çalışma sayfası dökümanlar bölümünde vardır.

Background Eraser Tool / Arka Plan Silgi Aracı: Özellikle arka planları temizleyerek görselinizi ayırıp başka bir alanda kullanabilir ya da arka plana başka bir görsel veya renk oluşturabilirsiniz. Çalışma sayfalarını dökümanlar bölümünden alabilirsiniz.

-Frame Tool / Çerçeve Aracı:Görsellerinizi çerçevelendirmek çok kolay. Dilerseniz oval çerçeveler de hazırlayabilirsiniz. Çalışırken, dökümanlara eklediğim görsellerden yararlanabilirsiniz.

Color Replacement Tool / Renk Değiştirme aracı: Photoshopta renk değiştirmenin çeşitli yolları vardır. En basit haliyle bu araçla renk değişimi yapabilirsiniz. Çalışma sayfalarını dökümanlar bölümünden alabilirsiniz.

-Mixer Brush Tool / Karıştırıcı Fırça Aracı: Görsellerinizi suluboya veya yağlıboya ile yapılmış gibi bir görüntüye çevirebilirsiniz. Bu ders ile ilgili bir anlatım bir de uygulama videosu ekledim. İki çalışmanın da görselleri döküman sayfasına eklendi. Kendiniz de bu görsellerle çalışablirsiniz.

-Doku Araçları: Spot Healing Brush Tool / Healing Brush Tool / Patch Tool / Content-Aware Move Tool / Red Eye Tool araçlarını kullanmayı en kısa ve pratik şekilde anlattım ve uygulamasını gösterdim. Bu araçlar sorunlu yüzeyleri düzeltmeye, doku taşımaya, prüzssüz ve doğal bir cilt görüntüsü oluşturmaya ve flash ile oluşan kırmızı gözleri düzeltmeye yarar. Bununla ilgili döküman eklemedim. Kendinizin veya sevdiklerinizin fotağrafları ile çalışmanız daha zevkli ve akılda kalıcı olacaktır. 

-History Brush Tool / Geçmişe Dönme Fırçası: Yaptığınız işlemleri adım adım geri alabileceğiniz gibi en başa da dönebilirsiniz. Çalışma sayfası dökümanlar bölümünde eklidir.

-Kendi Renk Paletinizi Oluşturun: Bir projeye başlamadan önce renk paletini oluşturmanız gerekir. Web sayfanızda veya instagram sayfanızda renk seçiminiz tasarımlarınızın sunumunu önemli ölçüde etkiler.Bu ders ile kendi renk paletinizi doğadan renklerle oluşturmayı göreceksiniz. Çalışma sayfası dökümanlara eklenmiştir.

-Ürün Montajı ve Gölge Yapmak: Bir objeye gölge vermek ve onu başka bir alana monte etmek ile ilgili bir çalışma. Bu derste öğrendiklerinizle, fotoğraflarınızı baska bir alana yerleştirebilir veya ürünlerinizi farklı bir ortama geçirerek ürünlerinizi sosyal medyada sergileyebilirsiniz.

-Ürün görseli hazırlamak: Sosyal medya, işiniz için çok önemli. Bu görseli hazırlarken Photoshopun çeşitli araçlarını kullanmanın pratiğni de yapmış olacaksınız. Çalışmayı PSD olarak dökümanlar bölümüne ekledim.

-Layer Mask Katmanını Kullanarak Ürün Görseli Hazırlamak: Layer Mask Katmanının çalışma prensibi, fotoğrafa yaptığımız işlemin belirli bir bölgeye uygulanması diğer bölgelere uygulanmamasıdır. Böylece görsellerimize istediğimiz etkiyi verebiliyoruz. Siz de kendi fotoğraflarınız üzerinde bu çalışmayı deneyebilir, görsellerinizi paylaşıma hazır hale getirebilirsiniz.

-Photoshop ile Kampanya Görseli Hazırlamak:Sosyal medyada en çok ihtiyacımız olan görsellerden biri de kampanya görselidir. Kampanyalar dikkat çeker ve sayfa trafiğini arttırır. Bu derste size, indirim kampanyası ile ilgili çalışma hazırladım. Kendi ürün görselinizi kullanarak bu dersteki uygulamaları deneyerek Photoshop bilginizi arttırabilirsiniz. Renk kullanımı tamamen sizin zevkinize ve ürününüze göre değişebilir. 

-You Tube için banner hazırlarken belirli ölçülere uymak gerekir. Bunun için hazır banner temlate dosyalar vardır. Buna nasıl ulaşacağınızı bu derste anlattım. Aynı zamanda You Tube Template PSD dosyasını dökümanlara ekledim. Atolye Nilay You Tube kanalım için hazırladığım bannerın yapılışını da anlattığım bu ders ile siz de kendi bannerlarınızı yapabilirsiniz. You Tube kanalı kullanmasanız bile derste kullanılan araçlar ve tasarım yolu size Photoshopta çalışma yaparken yol gösterici olacaktır. Bu derste ayrıca, önceki derlerden hatırlayacağınız, renk paleti hazırlama dersinde oluşturduğumuz paleti de tasarımda kullandım.

- Kolay gelsin.

 

 

 

 

 

 

Paylaş:

Henüz hiç değerlendirme bulunmuyor.

Ürün hakkında yorum veya değerlendirme yapabilmeniz için Giriş Yapın

Önerilen Eğitimler