Kaan Cakal - Webokul Eğitmeni

Kaan Cakal

Web Tasarım Uzmanı ve Mekatronik Teknikeri

 

Kaan Çakal

 

 

10.09.1994 tarihinde Lüleburgaz’da doğdum. İlköğrenimimi Durak İlköğretim Okulunda okudum. Lüleburgaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Metal Teknolojisi bölümünü tamamladıktan sonra Kırklareli Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Mekatronik bölümünü başarıyla bitirdim. Yüksekokul eğitimim sırasında programlama konusunda aktif bir öğrenim süreci geçirdim. Hem kendi okulumda hem de Lüleburgaz Meslek Yüksekokulu’unda Pardus’un dünü bugünü ve geleceği seminerinde oyun geliştirme konusunda konuşmacı olarak katıldım. Stajımı tamamladıktan sonra hemen iş hayatına atıldım.

2011 yılından bu yana Trakya bölgesinde Serbest zamanlı olarak pek çok firmaya web tasarım hizmeti verdim. Bununla beraber tam zamanlı olarak 2013 yılında çeşitli sektörlerde hizmet veren; sırasıyla Sirius İnteraktif Reklam ve Bilişim Teknolojilerinde Stajımı tamamladıktan sonra Linebilişim, Ayyıldız Elektrik ve Otomasyon, Pilsan Plastik Oyuncak, Çağlayan Tekstil gibi Trakya bölgesindeki önemli şirketlerde bilişim teknolojileri ve web tasarım alanında çalışma fırsatına eriştim.

Örgün eğitimim sırasında; Pardus Topluluk Sürümü İşletim sistemi geliştirme, İlbilge Arama Motoru Projesinde yazılım geliştirici ve proje yöneticiliği, Pardus Arm da takım lideri yardımcılığı ve yazılım geliştirme, Pardus Topluluk Ar-ge de takım lideri yardımcılığı ve ar-ge uzmanlığı, Pardus Oyun Tasarım ve Geliştirme Projesinde oyun arayüz tasarımı ve proje yöneticiliği yaptım.

Bu zaman zarfında Unity3d Yazılımı, Web Servis, E -ticaret, 3D Studio Max, 3D Tasarım ve Modelleme Uygulaması, SOLIDWORKS, Adobe After Effects, Microsoft Office, Visual Basic, Stok Takibi, Visual Studio, Proje Yönetimi, Project Management, Project Planning, Proje Yönetimi gibi dijital dünyanın önemli programlarını öğrenme fırsatına eriştim.

Aynı zamanda ERP – CRM Programları olan İleri Seviye Akınsoft ERP ve CRM’yi, Sunucu ve Hosting Yönetim Yazılımları olan Cpanel, VestaCP, Webmin, PaniLinux, Wirtualmin, CentOS Web Panel, Ajenti, ISPConfig, Plesk’i, Sunucu İşletim Sistemleri olan Centos ve Debian’ı Sanallaştırma programları olan Proxmox, Docker, Wmware’ı kullanmayı öğrendim.

Bir yandan program kullanmayı öğrenirken, diğer yandan sertifikalar ile bilgimi tescillemiş oldum ve Udemy, Google, Meb Ve Odtü gibi önemli eğitim merkezlerinden çevrimiçi sertifikalar almayı hak kazandım.

Uzmanından Ücretsiz Wordpress Eğitimi, Bilgisayardaki Dosyaların Güvenliği ve Veri Kurtarma, Google Drive ile Bulut Teknolojisine Giriş, App Inventor ile Mobil Programlamaya Giriş, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) -1 Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) – 2 Çevrim İçi Reklamcılık, İşiniz İçin Sosyal Medya, Yeni Başlayanlar İçin Google Analytics, İşinizi İnternete Taşıyın, Bilgisayar Sektörü ve İş Dünyası başlıklı sertifikalara sahibim.

İş hayatımın yanı sıra edindiğim bilgi ve tecrübeleri paylaşmaktan da geri kalmadım. Udemy ve Webokul gibi çevrimiçi eğitim platformlarında eğitmen olarak çalışıyorum. Özgür yazılım kullanıcıları derneğinde yönetim kurulu üyesiyim. Bu kurulda düzenli olarak Türkiye’deki tüm özgür yazılım ekipleri ile görüşüp, açık kaynak yazılımları geliştirme hakkında neler yapabileceğimizi konuşuyoruz.