Halk eğitim öğrencilerinin yüzde 67’si kadın

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 81 ilde faaliyet gösteren 996 halk eğitimi merkezinden 2022 yılı Ocak ayında 602 bin 282 vatandaş yararlandı. Ocak ayında kurslardan yararlanan vatandaşların yüzde 67’si kadınlardan oluşuyor.

Özel okul seçerken 10 kriter

Özel okul seçiminde ücret, veliler için çok önemli ama bu seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken başka önemli kriterler de var. TÖZOK Başkanı Zafer Öztürk ve Eğitim Uzmanı Cihan Yeşilyurt, velilere özel okul seçiminde dikkat etmeleri gereken önemli noktaları anlattı.

TED: Zorunlu eğitim çağındaki 676 bin çocuk sistem dışı kaldı

Türk Eğitim Derneği'nin düşünce kuruluşu TEDMEM 2021 raporuna göre zorunlu eğitim çağındaki 676 bin çocuk okuldan uzak kaldı. Raporda her 5 öğrenciden 1'inin mutsuz olduğu vurgulandı. Özel okullarda öğrenci ve öğretmen sayıları düştü. Öğretmen atamaları ise son 16 yılın en düşük seviyesinde kaldı.

2022 YKS Ne Zaman? YKS Sınavı Hangi Tarihte Yapılacak? YKS Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

Geçen yıl uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitim kararlarının ardından YKS sınavına girecek öğrenciler bu durumdan olumsuz etkilendi. Üniversiteye girecek öğrencilerin hayatlarında önemli bir sınav olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ÖSYM tarafından hazırlanan ve uygulanan bir sınavdır. Her yıl milyonlarca üniversite adayının ter döktüğü bu sınavın 2022 takvimi ÖSYM tarafından açıklandı. Peki 2022 YKS sınavı ne zaman yapılacak? Detaylar burada...

Okullarda yüz yüze eğitim devam edecek mi? Okullarda tatil uzayacak mı?

Okullarda yüz yüze eğitim devam edecek mi? Okul tatilleri uzatılacak mı? Sorularının cevapları araştırılan konular arasındadır. Bilindiği üzere 2021-2022 eğitim öğretim yılının başından itibaren yüz yüze eğitim uygulanmaya başlanmıştır. Bu süreçte çevrimiçi eğitime geçmekte ısrar eden birçok veli ve öğrencinin yanı sıra yüz yüze eğitimin devamını isteyen birçok öğrenci ve veli bulunmaktadır. Burada okullarda yüz yüze eğitim devam edecek mi? Okul tatilleri uzatılacak mı?

Eğitim Ailesine 15 Bin Yeni Öğretmen Katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in katılımıyla Beştepe Ulusal Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene 15 bin öğretmen atandı.

Mesleki Eğitim Merkezlerinde Öğrenci Sayısı Bir Ayda %70 Arttı

Aralık ayı sonunda Mesleki Eğitim Kanunu'nda yapılan değişiklikle hem gençler hem de işverenler için daha cazip hale gelen mesleki eğitim merkezlerine ilgi her geçen gün artmaktadır. Mesleki eğitim merkezlerine kayıtlı öğrenci sayısı yasal düzenlemenin ardından bir ay içinde yüzde 70 artarak 159 binden 270 bine yükseldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Eğitim-öğretimin 2. dönemini de kesintisiz bir şekilde tamamlayacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 bin öğretmen atamasının yapıldığı törende, "Sizlerin çabalarıyla eğitim öğretim senemizin ikinci dönemini de kesintisiz bir...

Meslek liseleri vites büyüttü

Hem sektöre, hem de üniversiteye hazırlık açısından önemi bir kez daha ortaya çıkan meslek liselerine rağbet her geçen yıl artarak devam ediyor. Sanayi ve teknoloji yatırımlarının artmasının meslek lisesi öğrencilerinin mezun olduktan sonra iş kaygısı yaşamamasının tercihte önemli rol oynadığı açıklandı.

Üniversite güvenlik kurulu toplantısı gerçekleşti

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu başkanlığında Dicle Üniversitesi fakülteleri, yüksek okulları, üniversite yurdunun sorunları ve güvenliği konulu ’Üniversite Güvenlik Kurulu Toplantısı’ düzenlendi.

Minikler itfaiyede yangın tatbikat yaptı

Safranbolu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri bir yandan okullarda yangına karşı önlem ve yangın anında yapılması gerekenler ile ilgili eğitimler verirken, diğer yandan ziyaretçi ağırlamaya devam ediyor.

Adana’da yurt kapasitesi genişletildi, yataklar boş kaldı

Yurt genelinde yüz yüze eğitimin başlayacağı üniversitelerde öğrenim görecek kız ve erkek öğrencilerin kaldığı yurtlarda hazırlıklar tüm hızıyla devam ederken, Adana’daki Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) ait yurtlarda bin 951 adet yatak boş kaldı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den yüz yüze eğitim süreciyle ilgili açıklamalar

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisinin aylık olağan toplantısına katılan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Şu anda okulları açık tutmamızla ilgili en büyük avantajımız öğretmenlerimizin aşılanma oranı. Hem birinci doz hem de ikinci doz aşılanma oranlarında öğretmenlerimizin yakalamış olduğu oran Türkiye ortalamasının çok üzerinde" ifadelerini kullandı.

Okullar kapanacak mı? Bakan Mahmut Özer’den yüz yüze eğitim açıklaması

Diğer şeylerin yanı sıra okulların kapanıp kapanmayacağı merak ediliyor.dec. Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde uzaktan eğitime geçişin ardından yeni eğitim döneminde öğrenciler yüz yüze eğitime başladı. Milli Eğitim Bakanı yüz yüze eğitimle ilgili endişelere ilişkin açıklama yaptı. Peki okullar uzaktan eğitime mi geçecek? İşte Bakan Özer'in yaptığı açıklamalar.

Eğitim-Sen: 872 okulda vaka tespit edildi, 774 sınıf kapalı

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası'nın (Eğitim Şen) raporuna göre, yüz yüze eğitimin ikinci haftasında 1589 öğrenci ve 338 öğretmenin Kovid-19 testi pozitif çıktı. 774 dersliği kapatılan okul sayısı en az 872'dir.

Pendik Belediyesi Üniversite Kazananlara 750 TL Ödeyecek

Pendik Belediyesi, üniversiteye yeni başlayan öğrencilere Sosyal Destek Yardımı yapmaktadır. Belediye Başkanı Ahmet Cin, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bu yıl üniversiteyi kazanan öğrencilere 750 TL ödeneceğini duyurdu. Başvurular belediyenin resmi internet sitesinden alınmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yeni PCR kararı

Milli Eğitim Bakanlığı, PCR testinin kapsamını genişletti. Aşı yaptırmayan özel eğitim kurumları ve öğrenci yurdundaki görevliler haftada 2 kez PCR testi verecek. Aşı olmayan ve PCR testi yaptırmayanlar ehliyet sınavlarında görev alamayacak.

Bakan Özer: Hiçbir okulumuzun tüm sınıfları yüz yüze eğitime ara vermemiştir

Milli Eğitim Bakanı Özer, "Bugün itibarıyla Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyeleriyle belirlemiş olduğumuz herhangi bir vaka veya yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara veren hiçbir okulumuz bulunmamaktadır. Bunu özellikle tekrar etmek isterim. 71 bin 320 okulumuzdan hiçbir okulumuzun tüm sınıfları yüz yüze eğitime ara vermemiştir." dedi.

Bakan Özer'den önemli açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Öğrencilerimiz ile ilgili şu anda ne aşı ne de PCR hiçbir zorunluluk yok" dedi. Öğretmenlerin ve eğitim çalışanlarının aşılanma oranlarına ilişkin de bilgiler veren Özer, "6 Ağustos'ta en az bir doz aşı olmuş öğretmen oranımız yüzde 73'tü, dün itibarıyla yüzde 91'e çıktı. Türkiye ortalaması ise yüzde 83. Yani Türkiye ortalamasından 8 puan daha yüksekte. En az iki doz aşı olmuş öğretmen oranı ise 6 Ağustos'ta yüzde 59'du, dün itibarıyla yüze 78'e çıkmış. Öğretmenlerimiz sadece kendi sağlıkları açısından değil, aynı zamanda topluma örnek olma yönünde de çok başarılı bir süreç yönetiyorlar. Tüm öğretmenlere şükranlarımı sunuyorum." diye konuştu.

Okullar için önemli tavsiyeler: Önce aşı, bol oksijen ve sağlıklı beslenme

Okullar uzun bir aranın ardından yüz yüze eğitime tam zamanlı olarak başladı. Ancak pandemi koşullarının da devam ettiği bu süreçte hâlâ çok fazla soru işareti var. Örneğin çocukların bahçede de maske takmaları gerekiyor mu? Beslenme konusu nasıl olacak? Yemekhane mi, beslenme çantası mı daha güvenli? Sınıflar nasıl havalandırılmalı?

Bakan Özer: Yüz yüze eğitime ara veren sınıf sayısı oldukça düşük

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yüz yüze eğitimle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Özer, vaka ve yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilen sınıf sayısının oldukça düşük olduğunu belirterek "Bu şunu gösteriyor; şu anda Covid-19 salgını ortamında en güvenli yer okullardır. Milli Eğitim Bakanlığı olarak en son kapatılacak yerlerin okullar olduğu irademiz aynen devam etmektedir" dedi.

Okula gitmek zorunlu mu, tercihe bağlı mı olacak? MEB açıkladı! EBA TV derslere devam edecek mi?

Covid-19 salgınının olumsuz etkilerinin önüne geçebilmek adına 2020 Mart ayından beri eğitimlerine online devam eden öğrenciler okullara geri döndü. Salgınla mücadelede aşılama işlemlerinin hızlanması yüz yüze eğitime dönülmesini sağladı. Milyonlarca öğrenci ve ailesi okula gitmenin zorunlu olup olup olmadığını merak ediyor. Okula gitmek tercihe mi bağlı, zorunlu mu? EBA TV derslere devam edecek mi? İşte MEB'in açıklaması

MEB, meslek ders kitaplarını da ilk kez "ücretsiz kitap" kapsamına aldı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den meslek lisesi öğrencilerine müjdeli haber geldi. Özer, mesleki ve teknik eğitimde, eğitim programlarının sektörün reel ihtiyaçlarına göre güncellenmesinin ardından meslek ders kitaplarının da ilk kez ücretsiz kitap kapsamına alındığını bildirdi.

MEB'den mazeretli öğrenci açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı: Covid-19 hastası ya da temaslısı olan öğrencilere E-Nabız'dan aldıkları belgeyi okula sunduklarında mazeretli sayılacaklar.

YÖK Başkanı Özvar üniversitelerde yüz yüze eğitimin detaylarını açıkladı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, "1,5 yıl öncesinde üniversitelerimizde nasıl yüz yüze eğitim yapıyorsak bu sene de eğitim öğretim bu şekilde başlatılacak. Öğrencilerimizi heyecanla üniversitelerimize bekliyoruz" dedi.

Okullarda pozitif vaka çıkarsa neler yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığınca, "Okullarda Covid-19 Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gereken Uygulamalar" rehberi 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderildi.

Okullarda yüz yüze eğitim başlıyor

Türkiye genelinde Kovid-19 tedbirleri alınarak tüm hazırlıkların tamamlandığı okullarda bugünden itibaren haftada 5 gün yüz yüze eğitime başlanacak.

Üniversiteler yüz yüze eğitim için hazır! YÖK Başkanı Erol Özvar'dan son dakika açıklamalar

YÖK Başkanı Erol Özvar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile birlikte Bilim Kurulu toplantısına katıldı. Özvar, üniversitelerde yüz yüze eğitim sürecinde hangi tedbirlerin alındığını ve derslerin nasıl işleneceğini açıkladı.

Marka, Patent Vekilliği Mesleki Yeterlik Sınavına Hazırlık Temel Eğitim Programı

Marka, Patent Vekilliği Mesleki Yeterlik Sınavına Hazırlık Temel Eğitim Programı

ÖSYM Başkanı Aygün, YKS ek yerleştirme sürecine ilişkin detayları paylaştı

ÖSYM Başkanı Aygün, YKS ek yerleştirme sürecine ilişkin detayları paylaştı. Aygün, "Birinci ek yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra TYT sınav puanı 140-150 aralığında olan adayların TYT yerleştirme puanları ile AYT sınav puanı 170-180 aralığında olan adayların AYT yerleştirme puanları adayların sonuç belgelerine yansıtılacak. İkinci ek yerleştirme aşamasında, boş kalan kontenjanlar için TYT puanı en az 140 olan adaylar 2 yıllık ön lisans, AYT/YDT puanı en az 170 olan adaylar 4 yıllık lisans programlarını tercih edebilecek" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Özer'den yüz yüze eğitim açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Özer: "Birinci önceliğimiz tüm sağlık önlemlerini alarak 6 Eylülde başlayacak okulları açık tutmak. Önlemlerin takipçisi olacağız. Velilerimiz çok rahat olsun".

Okullar için korona rehberi! 81 ile gönderildi

"Covid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi" İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderildi. Buna göre, öğretmenler, eğitim personeli, kantin çalışanları, servis personeli ile öğrencilerle aynı evde yaşayanların tam doz aşılarının tamamlanmış olması önerildi.

İstanbul'da yüz yüze eğitim tedbirleri! Tüm önlemler alındı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in başkanlığında düzenlenen İstanbul İl Değerlendirme Toplantısı'nda yüz yüze eğitime hazırlıkla ilgili gelişmeler ele alındı.

2021 YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanır? GÖZLER ÖSYM'DE... Üniversite tercih sonuçları tarihi

2021 YKS tercih sonuçları tarihi milyonlarca öğrenci tarafından merak konusu oldu. Gözler, YKS tercih sonuçlarının açıklanacağı ÖSYM'nin duyuru sayfasına çevrildi. YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından ek yerleştirme döneminin başlayacak. Peki, 2021 YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanır? İşte Üniversite tercih sonuçları tarihine dair detaylar...

MEB okula uyum eğitimlerinin çerçevesini belirledi

Milli Eğitim Bakanlığınca, 1-3 Eylül arasında yapılacak uyum eğitimlerinin esasları belirlendi.

Milli Eğitim Bakanı Özer'den sel bölgesi için yüz yüze eğitim açıklaması!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Kastamonu, Sinop ve Bartın'da 6 Eylülde eğitim öğretimin başlamasıyla ilgili her türlü hazırlığımızı tamamlamış bulunuyoruz" açıklamasında bulundu.

DGS tercih ne zaman? DGS tercihleri ne zaman başlıyor? DGS tercih tarihi 2021 belli oldu mu?

DGS tercihleri ne zaman yapılacak? Sorusu merak ediliyor. 2021 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler DGS tercihlerine çevrildi. Sınava katılan binlerce öğrenci, DGS tercih robotu ve DGS tercih kılavuzu 2021 araştırmasını sıklaştırdı. İşte ÖSYM DGS tercihleri tarihi hakkında...

2021 YKS ek tercih ne zaman? YKS 2. tercihler ne zaman? YKS ek yerleştirme 2021 ile ilgili bilgiler

YKS ek tercihler ile ilgili araştırmalar iyice arttı. Yurt genelinde binlerce öğrencinin merakla beklediği ek tercihler ile ilgili merak edilen bilgileri ve son durumu bir araya getirdik. İşte konuyla ilgili ayrıntılar...

RESMİ AÇIKLAMA... Okullar ne zaman açılıyor? 2021 yılı MEB takvimi

2021 yılı Okulların açılacağı tarih için geri sayım başladı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den okulların açılış tarihine ilişkin önemli bir açıklamalar geldi. Peki Okullar ne zaman açılacak? İşte 2021 MEB takvimi.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yüz yüze eğitim tedbirleri

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer imzasıyla illere gönderilen "2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılına İlişkin İş ve İşlemler" konulu yazıda, bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda 2021-2022 eğitim ve öğretim yılına 6 Eylül Pazartesi günü gerekli tedbirler alınarak yüz yüze başlanacağı anımsatıldı.

YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak 2021? Üniversite tercihleri son gün ne zaman?

YKS tercih sonuçları için geri sayım başladı. YKS tercihleri 5 Ağustos'ta başlamıştı. YKS tercihleri devam ederken öğrenciler de tercihlerin ne zaman biteceğini ve son günün ne zaman olacağını merak ediyor. Tercihlerini gerçekleştiren adaylar 'YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak 2021?' Sorusuna yanıt arıyorlar. İşte 2021 YKS tercih sonuçları tarihi hakkında...

AÖL ek sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? AÖL ek sınav ne zaman bitecek? AÖL giriş ekranı

Milli Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Lisesi ek sınavları başladı. Lise eğitimini açık öğretim sistemi üzerinden sürdüren öğrenciler 2021 Açık Öğretim Lisesi ek sınavlarının ne zaman biteceğini merak ediyor. Sınava girecek öğrenciler 'AÖL ek sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?' Sorusuna yanıt arıyor.

Okullar açılacak mı? İlkokul, ortaokul, lise yüz yüze eğitim ne zaman, nasıl olacak?

Milyonlarca ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisi "Okullar açılacak mı?" sorusunun cevabını merak ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından okullarda yüz yüze eğitim kararını açıkladı. İşte 2021-2022 eğitim öğretim dönemi için okullarda yüz yüze eğitimle ilgili merak edilenler...

Üniversitelerde bu yıl yüz yüze eğitim olacak mı? Üniversiteler açılacak mı?

Koronavirüste aşılama çalışamaları devam ederkennmilyonlarca öğrencinin gözü üniversitelerde yüz yüze eğitimle ilgili alınacak karara çevrildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önceliğin okullarda yüz yüze eğitime dönüş olduğunu söylemişti. Covid-19 sebebiyle 2020 Mart ayından beri eğitimine online devam eden öğrenciler "Üniversiteler açılacak mı?" sorusunun cevabını araştırıyor. Üniversiteler ne zaman açılacak?

YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak 2021? Üniversite tercihleri son gün ne zaman?

YKS tercih sonuçları için geri sayım başladı. YKS tercihleri 5 Ağustos'ta başlamıştı. YKS tercihleri devam ederken öğrenciler de tercihlerin ne zaman biteceğini ve son günün ne zaman olacağını merak ediyor. Tercihlerini gerçekleştiren adaylar 'YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak 2021?' Sorusuna yanıt arıyorlar. İşte 2021 YKS tercih sonuçları tarihi hakkında...

Anadolu Üniversitesi'nden 'hibrit eğitim' açıklaması

Anadolu Üniversitesi, 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Örgün Sistem Güz Dönemi derslerinin, 4 Ekim 2021 tarihinde 'hibrit eğitim' olarak adlandırılan 'yüz yüze' ve 'online' karma şeklinde yapılmasının planlandığını açıkladı.

MEB'den yüz yüze eğitim talimatı

81 il Milli Eğitim Müdürlüğü'ne hazırlık yazısı gönderildi. MEB, okulların hazır hale getirilmesini istedi.

YKS ek tercihler ne zaman 2021? YKS ikinci ek yerleştirme ne zaman başlıyor?

YKS ek tercih kılavuzu, üniversite tercihlerinin başlamasıyla adaylar tarafından araştırılıyor. YKS 2. tercihleri için geri sayım başlamış durumda. Adaylar 'YKS ek tercihler (yerleştirme) ne zaman?' Sorusuna yanıt arıyorlar. İşte YKS ek tercih hakkında...

Bursluluk sınavı ne zaman yapılacak 2021? Milli Eğitim Bakanlığı ertelenen İOKBS sınav tarihini açık

2021 bursluluk sınavı ile ilgili beklenen haber geldi. Koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen bursluluk sınav tarihi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. İşte 2021 bursluluk sınav tarihi ve sınava dair tüm ayrıntılar...

5 soruda 2021-YKS'de baraj puanının düşürülmesi

2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın 20 Ağustos'ta bitecek merkezi yerleştirme tercih işlemlerine TYT puanı en az 150, AYT ve YDT puanı en az 180 olan adaylar başvuru yapabilecek.