Okullarda yüz yüze eğitim devam edecek mi? Okullarda tatil uzayacak mı?

Okullarda yüz yüze eğitim devam edecek mi? Okullarda tatil uzayacak mı?

Okullarda yüz yüze eğitim devam edecek mi? Okul tatilleri uzatılacak mı? Sorularının cevapları araştırılan konular arasındadır. Bilindiği üzere 2021-2022 eğitim öğretim yılının başından itibaren yüz yüze eğitim uygulanmaya başlanmıştır. Bu süreçte çevrimiçi eğitime geçmekte ısrar eden birçok veli ve öğrencinin yanı sıra yüz yüze eğitimin devamını isteyen birçok öğrenci ve veli bulunmaktadır. Burada okullarda yüz yüze eğitim devam edecek mi? Okul tatilleri uzatılacak mı?

BAKAN ÖZER'DEN ONLİNE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Okullar uzaktan eğitime geçecek mi?" sorusuna cevap verdi: Bakan Özer konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Geliştirdiğimiz sistemde sınıf temelli süreci yönettik, davayı ve yakın temasları takip ederek sınıf düzeyinde yüz yüze eğitime ancak 10 gün ara verdik. Süreç şu ana kadar oldukça başarılı bir şekilde devam etti. Yaklaşık 4 aydır kesintisiz olarak haftada 5 gün eğitime devam edebildik. Kapalı sınıfların sayısı toplamda yüzde 1'in oldukça altındaydı. Bugün sadece 1524 sınıfımızda yüz yüze eğitime ara verildi. 850 Bin sınıfımız olduğu düşünüldüğünde bu rakam oldukça düşük.

En az bir doz aşı alan öğretmen oranımız yüzde 93, en az iki doz aşı alan öğretmen oranımız ise bugün itibariyle yüzde 89'dur. yüzde 94'e ulaştı. Bugün itibariyle en az 3 doz aşı alan öğretmenlerin oranı yüzde 36'ya yükselmiştir. Öğretmenlerimizin aşılanma oranları, gelişmiş ülkelerin çoğunda öğretmenlerin oranlarının yanı sıra ülkemiz ortalamasının oldukça üzerindedir. Öte yandan öğrencilerimizin aşılanma oranları sürekli artmaktadır

Tüm ülkeler okul ortamlarının dışındaki önlemleri sıkılaştırarak okulları açık tutmak için her türlü önlemi almaya çalıştıkça eşit kararlıyız. Ancak, okul dışındaki önlemlere daha fazla ağırlık vermeliyiz. Dolayısıyla şu an itibariyle yüz yüze eğitime ara vermek gündemimizde değil. Elbette süreci yakından takip ediyoruz. Okullarda maskelere, mesafeye ve hijyene daha fazla önem veriyoruz."

15 TATİL UZATILACAK MI?

Omikron varyantına bağlı olguların artması nedeniyle gözler yarıyıl tatiline çevrildi. Diyelim ki 2021-2022 yarıyıl tatilinin öne çıkarılamayacağı açıklandı. Ancak yarıyıl tatili ile ikinci molanın birleştirilip birleştirilmeyeceği konusunda henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

BAKAN ÖZER'DEN BAYRAM AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer katıldığı bir televizyon programında yarıyıl tatilinin süresi hakkında açıklama yaptı. Özer; "Derslerinin tamamı kapalı olan bir okul yok ve tatile erken çıkmak diye bir şey yok. Burada tatil bekleyenler için söyleyeyim."ifadeler kullandı.