Eğitim-Sen: 872 okulda vaka tespit edildi, 774 sınıf kapalı

Eğitim-Sen: 872 okulda vaka tespit edildi, 774 sınıf kapalı

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası'nın (Eğitim Şen) raporuna göre, yüz yüze eğitimin ikinci haftasında 1589 öğrenci ve 338 öğretmenin Kovid-19 testi pozitif çıktı. 774 dersliği kapatılan okul sayısı en az 872'dir.

6 Aralık Pazartesi, bir buçuk yıllık bir aradan sonra, Türkiye genelinde yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyondan fazla öğretmen okullarına döndü.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yüz yüze eğitime devam etmenin kendileri için milli güvenlik meselesi olduğunu, Kovid-19 vakası olursa okullarla ilgili değil sınıflarla ilgili kararların verileceğini söyledi.

Eğitim-Sen'in yüz yüze eğitime ilişkin ikinci hafta raporuna göre vaka tespit edilen okul sayısı 872'ye, kapatılan derslik sayısı ise 774'e ulaştı.

Ayrıca Ordu Ayb Aralık Fen Lisesi'nde eğitime tamamen ara verildi.

Eğitim-Sen ayrıca bu okullardaki temaslı ve olumlu öğretmen sayısını 429, temaslı ve olumlu öğrenci sayısını 3.947, temaslı ve olumlu personel sayısını 23 olarak açıkladı.

Kurumdan yapılan açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yüz yüze eğitim için gerekli önlemleri almadığı ve bu süreci riske attığı vurgulandı: "Salgın nedeniyle okullar bir buçuk yıldır tatil edildi. Türkiye'de. Bu süre zarfında sendikamızın tüm çağrılarına rağmen okulların fiziki alt yapı sorunları giderilmedi ve derslik sayısı ihtiyaç oranında artırılamadı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 'Okullarda gerekli önlemleri aldık' ifadesini kullansa da okulların önemli bir bölümünün salgın koşullara adapte edilmediği ve gerekli altyapı hazırlıklarının yapılmadığı ortada. Yüz yüze eğitime en uzun ara veren birkaç ülkeden biri olmamıza rağmen ciddi bir eğitim planlaması ile yeni akademik aralık ve akademik yıl için hiçbir hazırlık yapılmadı. Açık öğretmen kontenjanları kapatılmamış, yeni okullar, ekim derslikleri yapılmamıştır.”

Öğrenci Velileri Derneği (Veli-Der) Cuma günü yayınladığı raporda, yüz yüze eğitimin ikinci haftasında en az 611 sınıfın karantinaya alındığını duyurdu.