KPSS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

KPSS 2021 Bazı Kamu kurum ve kuruluşlarına merkezi atama ile memur alımı tercih sonuçları açıklandı.-8 Temmuz tarihlerinde ÖSYM tarafından alınan KPSS 2021 1 tercihlerine ilişkin sonuç duyurusu yayımlandı. ÖSYM’nin resmi sayfasından yayımlanan duyuruda ilgili tercih sonuçlarına ÖSYM’nin sonuc.osym.gov.tr adresinden erişim sağlanabileceği belirtildi.

Türkiye’nin ilk yazılım lisesi

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü (MEİP) kapsamında Mehmet Rıfat Evyap Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin (MTAL) “yazılım lisesi” olarak faaliyet göstermesine karar verildi. Böylece Mehmet Rıfat Evyap MTAL, Türkiye’nin ilk yazılım meslek lisesi olarak “Yazılım Lisesi Mükemmeliyet Merkezi” kurgusuyla faaliyetini sürdürecek.

YÖK, 'yaz okulunu uzaktan eğitimle yapmayın' kararını değiştirdi

YÖK Başkanlığı, dün memurlar.net'te yer alan haber sonrasında, yaz okulunda uzaktan eğitim yapılmaması yönündeki kararının gelecek yıl uygulanmasını istedi.

Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine mülakatla öğrenci alım takvimi açıklandı

MEB, mesleki ve teknik anadolu liselerine mülakatla öğrenci alımında usul ve esasları belirleyip illere gönderdi. 2 ile 6 Ağustos tarihleri arasında mülakatlar yapılacak.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, vapur gezisinde öğrencilerle bir araya geldi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Telafide Ben de Varım" etkinlikleri kapsamında düzenlenen "İstanbul'un tarihine yolculuk" başlıklı vapur gezisinde öğrencilerle bir araya geldi.

Üniversite, lisansüstü başvuru ücretini 100 TL'ye yükseltti!

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, lisansüstü öğrenci alımlarında başvuru ücretini kaldırmak yerine 50 TL'den 100 TL'ye yükseltti!

ÖSYM’den, 2021-DGS soru kitapçığının bir bölümünü sosyal medyada paylaşan aday ile ilgili açıklama

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca, 2021-DGS hakkında yapılan açıklamada, "Sınav tamamlandıktan sonra sosyal medyada bir adayın soru kitapçığından bazı kısımların görüntülerinin paylaşıldığı görülmüştür. Adayın kimlik bilgisi tespit edilerek kolluk birimlerine intikal ettirilmiş ve aday kolluk birimlerince gözaltına alınmıştır" denildi.

Keçiören Belediyesinden LGS tercihlerinde öğrencilere destek

Keçiören Belediyesi tarafından LGS öğrencilerine yönelik eğitim veren kurs merkezlerinde lise tercileri konusunda rehberlik hizmeti başladı.

Üniversite tercihinde “Ben yapamadım, sen yapacaksın” demeyin

Üniversite sınavına giren öğrencilerin yapacakları tercihler öncesi ebeveynlere tercih süreci hakkında birtakım önerilerde bulunan Eğitim Koçu Hatice Nilgün Akçay, “Doğru meslek, mutlu gelecek için aile büyüklerinin tutumu çok önemli” dedi.

ÖSYM’den 2021 YKS Duyurusu! Okul Birincileri Dikkat

Ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi başkanlığının resmi sayfasından 2021 YKS ile ilgili yapılan duyuruda okul birincisi adayların bilgilerini ÖSYM’nin aday işlemleri sisteminden kontrol etmeleri , bilgilerinde hata olanların 16 Temmuz’a kadar düzeltme işlemlerini yapmaları gerektiği kaydedildi.

MEB, 2021-2022 eğitim öğretim yılına ait çalışma takvimini açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığınca, 2021-2022 eğitim öğretim yılına ait çalışma takvimi açıklandı.

Özeren: Veliler bizim de velilerimiz, sorunu kısa sürede çözeceğiz

Son yıllarda yaşadığı ekonomik zorluklardan sonra İTÜ Vakfı'na satılan Doğa Koleji'nde dikkat çeken bir olay yaşandı. İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Kemerburgaz Okulu'ndaki alacakları için icra takibi başlatan bir şirket, okul yönetimi yerine bilgilerine ulaştığı velilere icra takibi başlattı. Habertürk'e açıklamalarda bulunan İTÜ ETA Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Kurucu Temsilcisi Serhat Özeren ise, "Bu okul, işletmesi farklı bir kişiye ait olan lisanslı bir okul. Ancak oradaki veliler bizim de velilerimiz. Hemen harekete geçtik ve kısa sürede yaşanan sorunu çözeceğiz" dedi.

Üniversitelerde e-Devlet üzerinden belge doğrulama hizmeti başladı

Türkiye'deki 111 üniversite, kurum ve kuruluşlara iletilen belgelerin teyit edilmesi için e-Devlet belge doğrulama işlemini kullanmaya başladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan önemli açıklamalar

Habertürk TV'de Açık ve Net programında Kübra Par'ın sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk önemli açıklamalarda bulundu. Okulların açılış tarihini Habertürk TV canlı yayınında duyuran Bakan Selçuk, "17 Ağustos'ta öğretmenlerin, 6 Eylül'de öğrencilerimizin okula gelmesini bekliyoruz" dedi. LGS sonuçlarının açıklanma tarihiyle ilgili bilgi veren Bakan Selçuk, "Geçen sene 1,5 milyon LGS'ye girdi 181 birinci vardı. Bu sene 1 milyon civarında girdi, 90 birinci var. Bugün başlayan tercih başvuruları 16 Temmuz saat 17.00'ye kadar devam edecek. Biz de yerleştirme sonuçlarını 26 Temmuz'da açıklayacağız" ifadelerini kullandı. Bakan Selçuk atanma bekleyen öğretmenler ilgili de açıklamalarda bulundu...

Bakan Selçuk'tan velilere çağrı: 'Çocuklarını telafi eğitimlerine göndersinler'

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Gaziantep'te 8 ilçede yapımı tamamlanan 21 okulun açılışını gerçekleştirdi. Bakan Selçuk, velilere çağrıda bulunarak çocuklarını mutlaka telafi eğitimlerine göndermelerini istedi.

Teşekkürler öğretmenim!

Manisa'nın Salihli ilçesinde ilk ve ortaokul müdürü Yakup Ateş, okula ait 8 dönümlük araziyi buğday ekerek değerlendirdi, satışını yaptı. Ateş, elde ettiği geliri okulun bakım ve onarımının yanı sıra maddi durumu iyi olmayan öğrencileri için kullandı.

Azmin zaferi! 74 yaşında doktor oldu!

İstanbul'da, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde bu sene bir ilk yaşandı. Yıllar önce tıp eğitimi hayali kuran, 74 yaşındaki Nimet Süner bu yıl mezun olarak doktor oldu. Dokuz yılda okulu bitiren Süner, "Üzüldüğüm zamanlar oldu, feryat ettiğim zamanlar oldu ve hiçbir zaman okulumu bırakmayı düşünmedim" dedi.

LGS birincisi Özge: Disiplin çok önemliydi

LGS'de Türkiye birincisi olan Kahramanmaraşlı Özge Alan (14), çok mutlu olduğunu belirterek, "LGS sürecinde disiplin çok önemli, tabii ki belli bir düzen ve program çerçevesinde çalışmak gerekli" dedi

LGS kapsamında okulların kontenjanları ve geçen yılki yüzdelik dilimler açıklandı

LGS kapsamında sınavla öğrenci alacak okulların kontenjanları ile geçen yılki yüzdelik dilimleri, "meb.gov.tr" adresinden açıklandı.

Cumhurbaşkanı Kararı ile 9 üniversitede yeni fakülte, enstitü ve yüksekokul kuruldu

Bazı yükseköğretim kurumları bünyesinde fakülte, enstitü ve yüksekokul kurulması ile kapatılması ve adlarının değiştirilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

MEB duyurdu! LGS açıklandı!

Milli Eğitim Bakanlığınca, LGS kapsamında 6 Haziranda yapılan merkezi sınavın sonuçları "meb.gov.tr" adresinden açıklandı.

YKS soru kitapçıkları erişime açıldı

YKS oturumları temel soru kitapçıkları ve cevap anahtarları ÖSYM tarafından erişime açıldı.

Üniversite sınavı zor muydu? Öğrencilerden ve uzmanlardan 2021 AYT ve TYT yorumu

Binlerce öğrenci dün TYT, bugün ise YKS'nin ikinci ve üçüncü oturumu olan AYT ve YDT sınavlarına girdi. Pandemi sürecinde uzaktan eğitim almak zorunda kalan binlerce öğrenci üniversite sınavına zor psikolojik şartlar altında hazırlandı. Geçen yıllara göre daha kolay sorular sorulmasını bekleyen öğrenciler soruları zor buldu.

ÖSYM Başkanı Aygün'den YKS açıklaması

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavının tüm oturumlarının başarıyla tamamlandığını bildirdi.

Öğrenim kredisine (KYK) yapılandırma fırsatı

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre 4 milyon üniversite mezununun toplam 5 milyar 860 milyon liralık öğrenim ve harç kredisi borcu da yapılandırılıyor. Faizler nedeniyle anaparası iki üç katına çıkan Kredi Yurtlar Kurumu borçları faizsiz, cezasız kapatılabilecek. Peşin ödemede gecikme faizi silinirken, ödemeler 18 aylık taksitlerle yapılabilecek. İlk taksit ödemeleri de eylül sonuna kadar yapılacak. Yapılandırmaya başvurup ilk taksitin ödenmesiyle tüm adli takipler de duracak.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile 10 fakülte kuruldu

Bazı fakültelerin kurulması ile bazı yüksekokul ve fakültelerin kapatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

YKS genelgesi!

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı Tedbirleri’ konulu genelge gönderdi. Genelgede "Sınava girecek öğrenciler ile yakınları/refakatçileri ve sınav görevlilerinin sınav yerlerine ulaşımlarında herhangi bir aksama yaşanmaması için şehir içi toplu taşıma sefer sayılarının artırılması dahil her türlü tedbir valilik ve kaymakamlıkların koordinasyonunda başta belediyeler olmak üzere ilgili birimlerce alınacak" denildi.

ÖSYM Başkanı Aygün'den YKS açıklaması!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 26-27 Haziran'da üç oturum halinde düzenlenecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) 2 milyon 592 bin 579, Alan Yeterlilik Testlerine (AYT) 1 milyon 781 bin 760 ve Yabancı Dil Testine (YDT) 130 bin 522 adayın katılacağını bildirdi.

Okullarda yaz tatili esintisi

İlk ve orta öğretimde öğrenciler 18 Haziran’da dijital de olsa karne heyecanı yaşadı ama eğitim yuvalarının kapıları bu yıl yaz boyunca açık olacak. 2 Temmuz’a kadar derslerin devam edeceği okullarda öğretmenler görevinin başında ancak özellikle liselerde sınıfların çoğu boş kalıyor. Az sayıda öğrenci evde canları sıkıldığı için okula geldiğini söylerken dersler daha çok teneffüs havasında geçiyor.

1000 akıllı baston

Milli Eğitim Bakanlığı ile WeWALK firması iş birliğiyle hayata geçen ‘Birlikte Yürüyelim’ projesinde, bağışçıların desteğiyle alınan 1000 akıllı baston, görme engelli öğrencilere dağıtılıyor.

EBA 23 milyar tıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı uzaktan eğitim verilerini açıkladı. Buna göre 23 Mart 2020'den 18 Haziran 2021 tarihleri arasında Eğitim Bilişim Ağı (EBA) platformu 23 milyar 769 milyon 308 bin 322 kez ziyaret edildi.

Köy köy gezerek okul öncesi çocuklara eğitim verdiler

Giresun'un Çamoluk ilçesinde 2 öğretmen, köy köy dolaşarak okul öncesi çağdaki çocuklara eğitim verdiler.

MEB, görevde yükselmeye esas hizmet bölgelerinde değişikliğe gitti

Milli Eğitim Bakanlığı görevde yükselme yönetmeliğinin hizmet bölgelerini düzenleyen bölümünde değişikliğe gitti. İstanbul, Bursa, İzmir gibi büyükşehirlerde 1. bölgeye tabi olan ilçeler değişti.

Dijital karneler erişime açıldı

Milli Eğitim Bakanlığı, 2020-2021 eğitim öğretim yılına ilişkin karne ve başarı belgelerini bugün e-Okul üzerinden erişime açtı. Talep edenlere basılı karne, başarı belgeleri ve mezuniyet diploması 2 Temmuz'dan itibaren okul müdürlüklerince verilebilecek. Peki e-Okul ile karne sorgulama nasıl yapılır?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk’tan Okullarla İlgili Açıklama Geldi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların yüz yüze eğitime Eylül’de başlamasını hedeflediklerini söyledi.

MEB'den karne açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB),ilkokul, ortaokul ve lise kademesindeki yaklaşık 18 milyon öğrencinin 2020-2021 eğitim öğretim yılı sonuna ilişkin karne ve başarı belgeleri yarın e-Okul'dan erişime açılacak.

2021-YKS Merkez Sınav Koordinasyon Kurulu toplandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca, 26-27 Haziran tarihlerinde üç oturumda uygulanacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) yönelik toplantı düzenlendi.

Okulların Eskisi Gibi Açılacağı Tarih Açıklandı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, katıldığı bir televizyon programında okullara ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, koronavirüs gölgesinde geçen 1.5 yılın ardından okulların eskisine en yakın şekilde ne zaman açılacağı yönündeki soruya yanıt verdi.

Bakan Selçuk, yazın öğrencilerin okuyacağı "Arkadaş" kitaplarının basımının sürdüğünü açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaz tatilinde öğrencilere dağıtılacak "Arkadaş" adlı kitabın basımına devam edildiğini belirtti.

KPSS geç başvuru günü ne zaman? ÖSYM açıkladı: 2021 KPSS geç başvuru tarihi...

2021 Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) başvurularını kaçıran adayların merakla araştırdığı 2021 KPSS geç başvuru tarihi açıklandı.

Okullar ne zaman kapanacak? 2021 Karneler nasıl verilecek?

Milyonlarca öğrenci okulların kapanışı için geri sayıma başladı. Koronavirüs salgını nedeniyle okullarda 3 dönemdir uzaktan eğitim yapıldı. Yeni eğitim ve öğretim yılında ise okulların yüz yüze eğitime dönüş yapacağı tahmin ediliyor. Peki bu yıl okullar ne zaman kapanacak? Karneler ne zaman ve nasıl verilecek? İşte merak edilen detaylar...

MEB, 4. sınıflar için tüm ünitelerden yardımcı fasikülleri yayımladı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB),4. sınıf öğrencileri için hazırlanan çalışma fasiküllerinin yedinci, sekizinci, dokuzuncu ve onuncu ünitelerini http://odsgm.meb.gov.tr/ adresinden erişime açtı

Telafiye kimler geliyor? Yaz tatilinde neler olacak? Bakan Selçuk açıkladı

Bakan Selçuk, telafinin 5 Temmuz’da başlayıp 31 Ağustos’a kadar süreceğini açıkladı ve "Okullarımız yaz boyu açık kalacak, çocuklarımızı okullarda mutlulukla ağırlayacağız" dedi. Selçuk, "Çocuklarımız karnelerine 18 Haziran’dan itibaren e-Okul’dan ulaşabilecek. 'Ben karnemi okuldan almak istiyorum' diyen çocuklarımız, 2 Temmuz’dan itibaren karnelerini okullarından yüz yüze alabilecekler" diye konuştu.

LGS sonuçları ile Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu 30 Haziran'da açıklanacak

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Özer, LGS sonuçlarının 30 Haziran'da açıklanacağını belirtti ve "Öğrenci ve velilerimiz müsterih olsunlar. Bu süreçte her türlü rehberlik hizmeti vereceğiz" dedi.

Lise öğrencilerine dijital karne

Lise öğrencilerine karne, teşekkür, takdir, onur ve üstün başarı belgeleri dijital ortamda verilecek.

YKS Giriş Belgeleri erişime açıldı

ÖSYM, 26-27 Haziranda gerçekleştirilecek 2021-YKS Giriş Belgelerini ais.osym.gov.tr adresinden adayların erişimine açtı.

'Eğitim teknolojilerinde yeni trend hibrit model olacak'

Pandemi koşulları ile birlikte en hızlı büyüyen pazarlardan birinin eğitim teknolojileri olduğuna dikkat çeken ViewSonic Türkiye, Orta ve Doğu Avrupa Bölge Müdürü Hasan Koçyiğit, “Uzaktan öğrenmeyle desteklenen yüz yüze eğitimi birleştiren hibrit modeller, gelecekte okulları yeniden açmak için en geçerli yaklaşım olacak” dedi.

Bakan Selçuk'tan LGS'deki benzer soru iddiasına yanıt!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, LGS'de 3 sorunun yardımcı kaynaklarla aynı olduğu yönündeki iddialara yanıt verdi. Bakan Selçuk, "İtiraz yolları belli, müracaat yolları belli. Delil olmayan konularda daha dikkatli olunmalı" açıklamasında bulundu.

Ortaokul ve lise öğrencileri yüz yüze eğitime başladı

Covid-19 salgını tedbirleri çerçevesinde kademeli normalleşme kapsamında ortaokul ve liselerde yüz yüze eğitime başlandı.

MEB Bakan Yardımcısı Özer: LGS sınavı sorunsuz şekilde tamamlandı

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "2021 LGS merkezi sınav yurt içi ve yurt dışı sınav merkezlerimizde sorunsuz şekilde tamamlandı. Covid-19 salgını altında tüm sınav merkezlerimizde gerekli önlemler alınarak başarılı şekilde gerçekleştirildi" dedi.